De oorzaak van ALS is nog grotendeels onbekend, maar het is wel duidelijk dat de prikkelbaarheid van de hersenen hierbij een rol speelt. Bij patiënten met ALS is deze prikkelbaarheid verhoogd. Met behulp van transcraniële magnetische stimulatie (TMS) is het mogelijk de prikkelbaarheid van de hersenen te meten. TMS is een techniek die gebruik maakt van zeer kortdurende magnetische velden om hersengebieden te stimuleren. Het is een niet-invasieve, pijnloze techniek die als absoluut veilig kan worden beschouwd.
Repetitieve TMS (rTMS) is een variant van deze techniek waarbij de kortdurende stimulaties sneller na elkaar gegeven kunnen worden. Het interessante is dat met rTMS de prikkelbaarheid van hersengebieden voor enige tijd kan worden veranderd, zowel verhoogd als verlaagd. De zogenaamde theta burst stimulatie (TBS) is daar weer een variant van waarmee de effecten sneller bereikt worden. Een TBS sessie duurt slechts 40 seconden.
Bij ALS patiënten hebben we onderzoek gedaan naar het effect van vijf dagen TBS achter elkaar om de prikkelbaarheid te verlagen. De herhaalde TBS sessies lijken een verlaging van de prikkelbaarheid te bewerkstelligen bij ALS patiënten. Om inzicht te krijgen in het werkingsmechanisme van dit protocol is het noodzakelijk om ook in gezonde personen het effect te onderzoeken.
Het onderzoek wordt uitgevoerd in het ALS centrum, locatie Nijmegen. Voor dit onderzoek zijn we op zoek naar gezonde, rechtshandige mannen in de leeftijd van 50-70 jaar. U zult twee maal op vijf opeenvolgende dagen een TBS sessie ondergaan, een keer met de echte stimulatie en een keer met een “nep“-stimulatie. Het gehele protocol is verdeeld in twee delen van elk twee opeenvolgende weken: in week 1 wordt er in vijf opeenvolgende dagen gestimuleerd; in week 2 komt u twee dagen (maandag, vrijdag) alleen voor het meten de veranderingen in de prikkelbaarheid; tussen de twee delen zit minimaal twee weken. Alle effecten van TBS zijn altijd na maximaal twee weken geheel verdwenen. In totaal zult u dus 14 keer (ieder deel: in week 1 vijf keer, in week 2 nog twee keer) naar de afdeling in het UMC St Radboud in Nijmegen moeten komen.
Bent u geïnteresseerd in deelname en/of wilt u meer informatie ontvangen over het onderzoek en de geldende vergoeding dan kunt u contact opnemen met drs. Moniek Munneke (onderzoeker) door een e-mail te sturen naar mam.munneke@neuro.umcn.nl
